RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
Reka Bentuk Dan Teknologi
HARI
Khamis
TARIKH
07 Mei 2015
MASA
5.20pm-6.20pm
KELAS/TAHUN
4M
KEHADIRAN MURID
18
TAJUK STANDARD KANDUNGAN
3.0 Reka Bentuk 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1.7 Membuat persembahan projek eksperimental secara lisan. 3.1.8 Mengumpulkan catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental sebagai dokumentasi projek.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Membuat satu persembahan projek secara lisan dalam kumpulan masing-masing. 2. Mengumpulkan sekurang-kurangnya tiga catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental sebagai dokumentasi projek.
RINGKASAN
Murid dapat mendokumentasi dan mempersembahkan projek eksperimental
KEMAHIRAN
yang telah dibuat. 1. Berkomunikasi secara berkesan. 2. Mendokumentasikan projek.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
1. Keusahawanan (EK1) – berkomunikasi dengan baik. 2. Kreativiti dan inovasi 3. Nilai murni – Kerjasama, keyakinan diri dan tekun. 4. TMK – menggunakan perisian persembahan
ALAT DAN BAHAN BANTU
Persembahan Slaid Powerpoint, gambar-gambar, LCD Projector, komputer
MENGAJAR
muzik, pembesar suara, lakaran projek eksperimental, projek eksperimental masing-masing, lembaran kerja buku latihan KSSR Reka Bentuk dan buku teks
KEMAHIRAN BERFIKIR
Reka Bentuk dan Teknologi Tahun Empat. Membuat perkaitan, menghubungkait, menilai, membuat urutan dan membuat urusan.
PENYERAPAN ILMU
Pendidikan Sains dan Dunia Teknologi
STRATEGI/KAEDAH
Tunjuk ajar, perbincangan dan soal jawab.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid pernah dilatih untuk berkomunikasi dengan baik.
LANGKAH/ MASA SET INDUKSI (± 5 minit)
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
CATATAN
PEMBELAJARAN 1. Guru
menyuruh
murid-
murid membuat imbasan
Kemahiran Berfikir: Membuat perkaitan
semula mengenai projek eksperimental yang telah
Alat dan Bahan Bantu
dipilih murid
oleh sesi
Mengajar: Persembahan
dan
Powerpoint,
dan dibina pada
pengajaran
pembelajaran yang lalu. 2. Guru membimbing muridmurid untuk menyatakan langkah-langkah penghasilan eksperimental
projek dengan
berbantukan gambar. 3. Guru
memperkenalkan
tajuk pembelajaran pada hari ini.
Slaid gambar-
gambar, LCD Projector dan komputer.
LANGKAH 1
Projek-projek eksperimental:
(± 10 minit)
1. Guru murid
menyuruh bersedia
murid- Kemahiran Berfikir: dengan Menghubungkait
projek eksperimental dan bahan dokumentasi yang Lakaran Projek Eksperimental:
telah
dibuat
untuk
sesi
persembahan projek. 2. Guru
Alat dan Bahan Bantu
membahagikan Mengajar:
murid-murid kepada lima Muzik, kumpulan.
komputer,
Setiap pembesar suara, lakaran
kumpulan terdiri daripada projek
eksperimental,
empat atau tiga orang ahli.
eksperimental
projek
3. Guru meminta murid-murid masing-masing membincangkan mempersembahan
dan
cara buku teks Reka Bentuk projek dan
Teknologi
Sila rujuk Buku Teks Reka Bentuk dan
eksperimental mereka dari Empat.
Teknologi Tahun Empat m/s 29
segi
aspek-aspek
Tahun
yang
telah dinyatakan di dalam Nilai Murni: buku teks dengan iringan Kerjasama muzik.
LANGKAH 2 (± 15 minit)
Sila rujuk Lembaran Kerja 1
1. Guru menunjukkan cara membuat persembahan
Kemahiran Berfikir: Menilai
projek. 2. Guru meminta setiap
Alat dan Bahan Bantu
kumpulan
Mengajar:
mempersembahkan hasil
Persembahan Slaid
projek masing-masing
PowerPoint, komputer,
secara lisan. 3. Guru meminta setiap
muzik, pembesar suara dan LCD Projector.
kumpulan menghantar wakil untuk
Nilai Murni:
membentangkan hasil
Keyakinan diri
projek eksperimental mereka. 4. Guru mengadakan satu sesi soal jawab agar muridmurid boleh menanya soalan kepada rakan mereka yang membuat persembahan mengenai hasil projek eksperimental itu. 5. Guru membuat penilaian bersama dengan muridmurid terhadap persembahan projek mereka berdasarkan borang penilaian yang dilampirkan dalam
lembaran kerja. LANGKAH 3 (± 15 minit)
Sila rujuk Lembaran Kerja 2
1. Guru
menyuruh
murid- Kemahiran Berfikir:
murid membuat catatan Membuat urutan mengenai
projek
eksperimental yang telah Alat dan Bahan Bantu dibuat
sebagai Mengajar:
dokumentasi dengan
projek Persembahan Slaid berpandukan PowerPoint, lembaran
Persembahan
Slaid kerja, komputer dan
PowerPoint. 2. Guru
LCD Projector.
membahagikan
murid-murid kepada lima kumpulan.
Setiap
kumpulan terdiri daripada empat atau tiga orang ahli. 3. Setiap
kumpulan
akan
diedarkan lembaran kerja. 4. Murid-murid
perlu
menyiapkan
lembaran
kerja
kumpulan
dalam
masing-masing.
5. PENGUKUHAN/
Buku latihan KSSR Reka Bentuk dan
PENGAYAAN/
Teknologi m/s 16, 18-20
PEMULIHAN (± 10 minit)
1. Guru menyuruh murid menyiapkan buku latihan
Kemahiran Berfikir: Membuat perkaitan
KSSR Reka Bentuk dan Teknologi. 2. Guru berbincang jawapan dengan murid-murid. 3. Guru menyuruh murid menghantar buku latihan
Alat dan Bahan Bantu Mengajar: Buku latihan KSSR Reka Bentuk dan Teknologi.
KSSR Reka Bentuk dan Teknologi untuk disemak.
Nilai Murni: Tekun
PENUTUP (± 5 minit)
1. Guru meminta murid merumuskan aktiviti yang
Kemahiran Berfikir: Membuat rumusan
telah dilakukan oleh mereka. 2. Guru memberi ganjaran kepada murid-murid.
Alat dan Bahan Bantu Mengajar: Persembahan PowerPoint, komputer, dan LCD Projector
PENILAIAN: 1. Perbincangan - Murid-murid berbincang dalam kumpulan tentang cara mempersembahan projek eksperimental masing-masing. 2. Lembaran Kerja 1- Murid-murid menilai persembahan projek eksperimental bersama-sama dengan guru dengan merujuk kepada lembaran kerja yang ditayangkan. 3. Lembaran Kerja 2- Murid-murid membuat catatan mengenai projek eksperimental yang telah dibuat sebagai dokumentasi projek. 4. Buku latihan KSSR Reka Bentuk dan Teknologi- Murid-murid membuat latihan berkenaan dengan tajuk yang diajarkan pada hari ini.
REFLEKSI: