RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MELAYU TAHUN 1
Mata pelajaran
: Bahasa Melayu
Tarikh
: 9 Julai 2013
Tahun
: 3 Amanah
Bilangan murid
: 23 orang
Masa
: 8.00 pagi – pagi – 9.00 9.00 pagi
Tema
: Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk
: Mari Bersenam Menyihatkan Badan
Kemahiran
: Murid dapat mengetahui cara-cara untuk bersenam supaya tubuh badan menjadi sihat.
Pengetahuan sedia ada
: Murid pernah melakukan aktiviti pergerakan senaman
Standard kandungan
: 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul
Standard pembelajaran
: 2.5.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik dengan betul
Objektif pengajaran
: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya: i.
Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca
ii.
Menyampaikan maklumat dalam latihan mengisi tempat kosong dengan betul
iii.
Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik bertujuan menyatakan maksud untuk memindahkan maklumat dengan betul
Pengisian kurikulum
: Ilmu – Muzik, – Muzik, Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan – Kebersihan fizikal dan mental, prihatin, Nilai murni – Kebersihan rasional, kerjasama – Berbangga Patriotisme & Kewarganegaraan – Berbangga sebagai rakyat Malaysia, cinta akan bahasa dan bangsa. – Kesantunan bahasa, laras Peraturan sosiobudaya – Kesantunan bahasa dan perbahasa dalam kalangan masyarakat Malaysia. – Kemahiran saintifik dan Sains dan teknologi – Kemahiran penggunaan teknologi dalam aktiviti P&P – Membangunkan dan Kreativiti & Inovasi – Membangunkan mengembangkan tahap potensi kreativiti dan inovasi mengikut keupayaan individu murid – Penggunaan Teknologi Maklumat & Komunikasi – Penggunaan internet dan lain-lain dapat meluaskan penerokaan ilmu pengetahuan dalam urusan kehidupan.
Strategi Pengajaran
: Kemahiran berfikir Didik Hibur
Pembelajaran Koperatif Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Cara Belajar Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri (PAK) Sistem Bahasa
: Morfologi Morfologi – – Imbuhan Imbuhan awalan Sintaksis :- Ayat terbitan atau ayat majmuk.
Bahan Sumber P&P (BSPP)
: II- Komputer dan LCD. III- Lagu hari kemerdekaan (Jalur Gemilang & Keranamu Malaysia) IV- Bahan bantu mengajar (BBM)
LANGKAH
KANDUNGAN/
AKTIVITI PENGAJARAN
/MASA
ISI PELAJARAN
& PEMBELAJARAN
Set Induksi (5 minit)
i.
Lagu senaman „ IM4U ‟
Guru menunjukkan
BSPP :
ii. Lirik lagu „ IM4U ‟
video senaman „ IM4U ‟
iii. Soalan cadangan
berserta lirik lagu.
1. Apakah itu senaman? 2. Pernahkah kamu bersenam? 3. Apakah tujuan kita bersenam?
i.
CATATAN
ii. Guru dan murid
Video lagu senaman „IM4U ‟ ‟
Lirik lagu
membuat pergerakan
Komputer riba
sambil berdiri diiringi
Pembesar suara
lagu senaman „ IM4U ‟ bersama-sama.
LCD
Skrin
iii. Guru dan murid bersoal jawab mengenai pengalaman membuat senaman
Kaedah dan Teknik
Kecerdasan
pergerakan dalam lagu senaman „IM4U ‟. ‟.
Didik Hibur
pelbagai Pembelajaran
iv. Murid disoal mengenai
kontekstual – kontekstual –
tujuan senaman
Hubungkait
dilakukan.
pengalaman
v. Guru dan murid
dalam
mengaitkan aktiviti
kehidupan
dengan tajuk pembelajaran.
Strategi :
Bersoal jawab
Sumbang saran
Langkah 1
Keratan lirik lagu „ IM4U ‟
(15 minit)
Hanya untukmu
i.
Guru membahagikan murid kepada lima
BSPP :
kumpulan.
ii. Guru mengedarkan
Keratan lirik lagu
Negara yang tercinta
keratan lirik lagu
Sentiasa denganmu
kepada setiap
Demi satu Malaysia
kumpulan dalam
Kaedah dan Teknik
bentuk puzzle.
Berganding bahu seia
mencantumkan puzzle
Kita bersatu aman
untuk melengkapkan
sejahtera
keratan lirik lagu
Demi Negara tercinta
tersebut.
Puzzle
Pembelajaran
iii. Murid diminta untuk
sekata
Kukorbankan jiwa
koperatif Pembelajaran
kontekstual Kemahiran
interpersonal &
iv. Murid diminta
intrapersonal
Demi Negara dan bangsa
membaca lirik lagu
Kukorbankan raga
yang telah siap
belajar cara
(Rujuk Lampiran A)
dicantum secara kelas,
belajar – belajar –
kumpulan dan individu
Intonasi (ayat
dalam nada yang kuat.
penyata)
Kemahiran
v. Guru membimbing murid semasa melakukan aktiviti tersebut.
Strategi :
Bersoal jawab
Sumbang saran
Nilai Perpaduan
Kerjasama
Langkah 2
Petikan teks dari keratan
(15 minit)
Guru mengedarkan
BSPP
akhbar Metro yang
kepada setiap
bertajuk „Senaman Ubah
kumpulan petikan dari
Gaya Hidup‟
keratan akhbar yang
Gaya hidup akan menjadi lebih aktif apabila
i.
keratan akhbar
bertajuk „ Senaman
Kaedah dan Teknik
Ubah Gaya Hidup‟.
Pembelajaran
ii. Guru meminta murid
melakukan senaman
membaca petikan
dalam aktiviti harian. Kita
secara senyap.
boleh memilih senaman
Petikan dari
iii. Guru membaca teks
koperatif Pembelajaran
kontekstual Kemahiran
yang ringkas dan
terlebih dahulu dengan
belajar cara
memudahkan diri untuk
nada dan intonasi yang
belajar – belajar –
melakukannya…….
betul.
Sintaksis
(Rujuk Lampiran B)
iv. Murid membaca teks
(membina ayat)
secara bergilir-gilir dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Strategi
Bersoal jawab
Sumbang saran
Kepelbagai Sumber Bahan Akhbar
Nilai Kebersihan
fizikal dan Mental Kerjasama
Keberanian
Langkah 3
Penilaian
i.
(20 minit)
Murid diberi lembaran
BSPP
kerja yang berkaitan
Kad-kad
membina ayat. Contohnya:
perkataan
Lembaran kerja
Bina ayat berdasarkan perkataan yang telah
Kaedah dan Teknik
ditampal di papan
Kemahiran
putih.
menyelesaikan
Isi tempat kosong
masalah
dengan jawapan yang
Kemahiran
betul. (Rujuk Lampiran C)
berfikir Pembelajaran
ii. Guru menyemak hasil
Akses Kendiri Kendiri
kerja murid. Strategi Penilaian
Pengayaan
Nilai Berdikari
Penutup (5 minit)
i.
Kognitif
Murid diminta
BSPP
Menyoal mengenai
menyanyikan lagu
Komputer riba
kebaikan
senaman „ IM4U IM4U ‟ ‟
Pembesar suara
bersenam.
dengan penuh
semangat berserta
ii. Sosial
Pujian atas usaha dan kejayaan.
pergerakan .
murid tentang
senaman „IM4U ‟ ‟
kebaikan melakukan
Membaca dengan
LCD
Skrin
ii. Guru akan menyoal
Menyanyikan lagu
iii. Rumusan isi pelajaran
i.
aktiviti bersenam. iii. Guru memberikan
intonasi dan
pujian atas sikap murid
sebutan yang betul.
yang suka melakukan aktiviti bersenam untuk
senaman IM4U ‟ ‟
Lirik lagu
Kaedah dan Teknik Kemahiran
berfikir – berfikir – Penjanaan idea Kemahiran
menjaga kesihatan.
Belajar – Belajar –
iv. Guru merumuskan isi pelajaran.
Video lagu
Merumus
Kajian masa depan
Strategi
Soal jawab
Nilai Kebersihan
fizikal dan mental Perpaduan
Kesyukuran
KELEBIHAN KAEDAH DAN TEKNIK PENGAJARAN
Dalam setiap Rancangan Pengajaran Harian (RPH), sudah pasti guru mengaplikasikan kaedah dan tekinik pengajaran yang paling berkesan ketika sesi pengajaran dan pembelajaran (P&P) berlangsung di dalam kelas. Sama juga seperti Rancangan Pengajaran Harian yang telah dirancang di ataas. Antara kaedah yang digunapakai dalam langkah set induksi adalah kaedah didik hibur . Didik hibur merupakan satu pembaharuan yang diperkenalkan kepada muridmurid sebagai alternatif lain semasa proses pengajaran sesuatu subjek.
Tujuannya
adalah supaya sesi pengajaran dan pembelajaran sesuatu subjek itu menjadi lebih menarik seronok untuk diikuti oleh murid-murid. Menurut Dokumen Standard Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) Modul Teras Bahasa Malaysia Sekolah Kebangsaan Tahan 1 yang dikeluarkan oleh Bahagian Pembangunan Kurikulum pada tahun 2012
pula, didik hibur adalah satu pendekatan di mana proses pengajaran dan pembelajaran berlaku secara santai dan berhibur yang terancang dan bersistematik dengan penekanan pelaksanaannya terhadap empat komponen sastera iaitu nyanyian, bercerita, lakonan dan puisi.
Fokus pelaksanaannya adalah kepada penguasaan
kemahiran asas sesuatu subjek dalam kalangan murid melalui pendekatan didik hibur. Kaedah didik hibur yang dipilih untuk digunakan ketika set induksi adalah dengan menunjukkan video senaman „IM4U‟ kepada murid -murid.
Dalam langkah empat iaitu langkah empat, penekanan kepada aspek penilaian telah dipilih untk digunakan dalam RPH ini.
Sejajar dengan matlamat KSSR,
penegasan kepada perlaksanaan kaedah pentaksiran berasaskan sekolah amat diperlukan bagi menjadikan P&P lebih menyeronokkan dan tidak terlalu berorientasikan kepada peperiksaan.
Jadi, pentaksiran melalui kaedah penilaian yang diberikan di
dalam kelas ini mampu menguji tahap kefahaman murid mengenai topik yang telah dipelajarinya. Aktiviti pemulihan, pengukuhan dan penggayaan dilaksanakan mengikut keperluan murid bagi memastikan murid mencapai standard yang ditetapkan.
Bertepatan dengan dasa kedua Pelan Induk Pembangunan Pendidikan (PIPP) iaitu membangunkan modal insan yang mempunyai pengetahuan dan kemahiran serta penghayatan
nilai
murni,
kurikulum
kebangsaan
telah
dikaji
semula
bagi
memastikannya sentiasa holistik dan sentiasa relevan agar generasi ini akan sentiasa dapat menangani cabaran semasa dan masa hadapan. Justeru, antara elemen nilai tambah telah diperkenalkan dalam KSSR iaitu elemen teknologi maklumat dan komunikasi (ICT) yang bertujuan memenuhi keperluan murid dalam membangunkan modal insan yang holistik, berpengetahuan, berfikiran kreatif, kritis dan berinovasi, berkemahiran tinggi serta berkeperibadian mulia.
Rentetan daripada itu, elemen
kreativiti dan inovasi telah disuntik bagi membentuk transformasi KSSR yang bertujuan melahirkan modal insan yang berkeupayaan berdaya tahan untuk menghadapi cabaran yang mendatang.
Alternatif yang boleh dilakukan oleh guru untuk mengaplikasikan
elemen ini adalah dengan menggunakan teknik ……………………… Usaha untuk menerapkan daya pemikiran kreatif dan inovasi bermula dari bangku sekolah rendah kerana bukan semua murid dilahirkan dengan bakat namun bukanlah mustahil untuk membentuk kemahiran tersebut sejak dari kecil. Seperti elemen nilai tambah yang lain, kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi akan diberi pengukuhan dan perlaksanaan secara eksplisit dalam perlaksanaan KSSR. Murid akan didedahkan dengan kemahiran tersebut dalam proses P&P supaya dapat meningkatkan tahap kemahiran murid untuk mendapatkan maklumat dengan berkesan.
Memantapkan kemahiran murid berasaskan elemen ini juga dilihat mampu membuka ruang kepada mereka untuk menerokai dunia tanpa sempadan dalam mendapatkan pelbagai maklumat bagi tujuan pembelajaran dengan hanya berada di dalam bilik darjah sahaja. Penekanan kepada hands-on Teaming yang menggunakan kaedah seperti pembelajaran secara konstruktivisme dan pembelajaran secara kontekstual amat diperlukan bagi murid-murid ini untuk menjalani proses P&P yang lebih menarik. Hal ini kerana guru perlu memberi penumpuan kepada pembelajaran yang berpusatkan kepada murid dan menyediakan ruang serta peluang pembelajaran yang tidak terhad kepada mereka. Pendekatan yang yang digunakan mesti memberi peluang pembelajaran yang menyeronokkan serta mengambil kira kepelbagaian, kecerdasan murid-murid tersebut.
Untuk memastikan murid memahami konsep perkataan suku kata terbuka dan tertutup, guru memberikan soalan tugasan secara lisan sebagai latihan. Murid diminta berbincang dalam kumpulan kecil yang setiap satunya dianggotai enam orang. Guru J meminta murid berbincang dan menyenaraikan suku kata terbuka dan suku kata tertutup dalam senarai nama buah-buahan yang diberi. Guru J juga memberi masa untuk murid berbincang mencari jawapan. Tempoh menunggu jawapan dua minit adalah bersesuaian dengan kebolehan dan keperluan murid termasuklah berbincang, berfikir untuk mendapatkan jawapan. Selepas tempoh menunggu jawapan tamat, Guru J meminta kumpulan membentang jawapan dihadapan kelas. Dalam kes ini, Guru J meminta bantuan murid-murid lain untuk memastikan suku kata terbuka dan tertutup dalam perkataan nama buah-buahan tempatan yakni jawapan yang diberi digolongkan mengikut jenis suku kata yang betul. Teknik Nyanyian
Teknik nyanyian digunakan Guru sebagai unsur didik hibur dan dijalankan di bahagian penutup sesi P&P. Penggunaan teknik ini memberi pengalaman yang berbeza dan menggembirakan murid apabila mereka menyanyi. Guru J menjelaskan:
”...lagi ada dalam tu didik hibur. Saya selit dengan didik hibur dalam P&P. Tu yang ada macam menyanyi. So, bila menyanyi tu mereka enjoy . Jadi kaitkan la dengan kemahiran ni la (merujuk kepada teknik nyanyian). Aktiviti menyanyi diulang dua kali dan di akhir teknik ini Guru J menyoal murid soalan umum berkaitan perasaan mereka selepas menyanyi lagu. Sebagai kesimpulan, Guru J juga mengemukakan mengemukakan pendapat pendapat serta alasan yang rasional di sebalik tindakannya tindakannya mengunakan pelbagai teknik pentaksiran formatif di dalam bilik darjah, iaitu atas beberapa tujuan. Guru J menjelaskan: “PBS ni kena banyak bany ak aktiviti, banyak teknik la. Sebab hari-hari kita buat pemerhatian sebab nak tengok feedback daripada murid. Nak lihat pelbagai kemahiran murid. Latih kemahiran mereka kena banyak guna teknik. Mula-mula kenalkan set induk sebab nak kaitkan dengan tajuk pada hari ini, guna kad gores. Bila murid dah sebutkan nama buah-buahan maka terus kaitkan dengan tajuk dan mula ajar. Masa ajar soal sebab nak lihat kefahaman murid. Aktiviti memadan, sebut perkataan secara kuat, latihan memadan gambar buah-buahan dengan perkataan, perbincangan kumpulan nak latih murid berfikir. Nyanyi tu dalam bahagian penutup”. Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu 25 Malay Language Education Journal (MyLEJ) “Setiap kali buat lembaran kerja atau aktiviti la, akan bagitau kat murid. ni akan bua t penilaian. Dari situ budak dah tahu. Takut tak dapat markah. Kalau murid sebelum ni buat banyak aktiviti dia pun banyak main-main, tak serius. Yang ni (merujuk kepada rekod pentaksiran) dibawa ke tahun enam. Mereka lebih serius la nak belajar. P&P saya kena lebih terancang, banyak latihan. Banyak teknik sebab nak latih dan lihat keseluruhan”. Guru J juga berterus terang bahawa beliau turut memikirkan aras dalam soalan lisan dan tugasan semasa membuat perancangan P&P supaya mentaksir hingga ke aras tinggi. “Kaitkan dengan pengetahuan sedia ada atau yang pernah tahu benda tu, pernah lalui, pernah kenal, mereka berfikir. Set induksi aras rendah. Pertengahan aktiviti aras tinggi ada, selalunya pelbagai aras la. ” Selain itu, beliau mengaku
memperolehi maklumat pentaksiran formatif melalui pemerhatian dan mencatat
maklumat mengikut yang disarankan dalam amalan PBS,
“Hari -hari -hari kita buat
pemerhatian, dah tahu macam mana pencapaian murid, memang kita ikut la dalam PBS tu.” PERBINCANGAN
Rangkuman penggunaan pelbagai teknik pentaksiran formatif dalam proses P&P Bahasa Melayu Guru J masih perlu dipertingkatkan amalannya termasuklah: 1. Memastikan penggunaan pelbagai teknik tepat dan sesuai dengan tahap dan
kebolehan murid (Hall & Burke, 2003). Ini penting dalam memastikan maklumat yang diperoleh berkaitan pembelajaran murid benar-benar refleks dengan tahap kebolehan dan kemahiran kognitif mereka (Black & Wiliam, 1998). Begitu juga ia membantu memastikan maklumat pentaksiran diperoleh daripada pelbagai teknik. Hal ini sangat dituntut kerana maklumat pentaksiran perlu mempunyai kesahan konstruk yang tinggi (Brookhart, 2009). Maklumat yang mempunyai kesahan konstruk yang tinggi membolehkan guru membuat keputusan yang lebih tepat dan berkualiti berkaitan pembelajaran serta dan merancang pembelajaran akan datang (Black & Wiliam, 1998). Selain itu, guru juga boleh mendapatkan maklumat tentang kualiti pembelajaran yang dilalui murid dan kualiti pengajaran yang guru sampaikan (Hall & Burke, 2003). Guru perlu memastikan penggunaan teknik pentaksiran dijalankan selepas mengajar isi dan konsep pelajaran (Fisher & Frey, 2007). 2. Guru memahami fungsi pemerhatian sebagai cara untuk mengumpul data
pentaksiran dan bukan sebagai salah satu teknik pentaksiran formatif. Ini jelas apabila guru
sendiri
yang
melakukan
pemerhatian
dan
mencatat
hasil
pemerhatian
mengunakan borang senarai semak PBS dan membuat laporan berdasarkan data pemerhatian tersebut. 3. Kerap mengunakan teknik soal jawab lisan dalam ketiga-tiga peringkat P&P (Black
dan Wiliam, 1998; Fisher & Frey, 2009, Stiggins, 2001). Dicadangkan guru supaya menambah baik kualiti atau aras soalan supaya ia lebih menguji kebolehan dan kemahiran kognitif serta menggalakkan pemikiran murid. Di
26 ISSN: 2180-4842, Vol. 2, Bil. 1 (Mei 2012): 17-30
peringkat permulaan P&P teknik soal jawab lisan digunakan untuk melihat kesediaan murid untuk belajar, menarik perhatian murid kepada P&P, mencungkil pengetahuan umum dan sedia ada serta memperkenalkan tajuk P&P dan pembelajaran (Black & Wiliam, 1998). Teknik ini berjaya meningkatkan fungsi teknik kad gores, padanan, tugasan dan perbincangan. Semasa pertengahan sesi P&P, teknik soal jawab lisan digunakan untuk mendapat maklumat mengetahui status kefahaman semasa, menarik penyertaan murid dalam aktiviti pembelajaran, mengekalkan perhatian murid kepada pembelajaran, menggalakkan murid berfikir, serta meningkatkan pembelajaran murid. Teknik soal jawab di peringkat penutup berfungsi mendapat maklumat keseluruhan kefahaman murid. Hal ini bermakna ia digunakan sebagai mendapatkan pengesahan bahawa murid telah melalui pembelajaran dan memperoleh pengetahuan baharu. prapentaksiran yang dijalankan dalam set induksi dengan menggunakan menggunakan 4. Adanya prapentaksiran teknik soal jawab dan teknik kad gores. Aktiviti dalam prapentaksiran lebih tertumpu kepada menyatakan nama buah-buahan sahaja. Guru sepatutnya turut perkenalkan hubung kait nama buah-buahan tempatan dengan suku kata supaya turut dapat mengesan kurang faham murid berkaitan konsep suku kata terbuka dan tertutup. Ini penting
kerana
fungsi
strategi
prapentaksiran
adalah
untuk
tujuan
diagnos.
Menjalankan prapentaksiran mempunyai kelebihan, iaitu semua kelemahan dan salah faham murid akan diajar semula dan kefahaman konsep akan dipertingkat melalui proses pengajaran semasa (McTighe & O‟Connor, 2005). Namun begitu, menggunakan sumber yang dekat dengan diri murid, iaitu buah-buahan tempatan telah berjaya membawa pemikiran murid kepada tajuk P&P. 5. Teknik nyanyian digabungkan dengan pergerakan badan dan irama, mewujudkan pembelajaran pelbagai kebolehan. Penggunaan teknik ini kelihatan berfungsi untuk berhibur, tetapi tidak fungsi didik. Bagaimanapun, guru hanya mendapat maklumat berkaitan emosi dan afektif murid-murid melalui pergerakan badan, ruang, irama muzik, interpersonal dan intrapersonal (Hamm & Adams, 2009). Senikata lagu berunsur
nasihat dan pengajaran berguna berkaitan buah-buahan tempatan boleh digunakan oleh guru untuk pengayaan supaya murid menghayati dan memahami seni kata lagu tersebut di samping menjana pemikiran murid ke aras lebih tinggi dengan baik bukan sekadar fungsi hibur semata-mata. 6. Teknik menyebut perkataan secara kuat, latihan memadankan amat berkesan apabila melibatkan penyertaan semua murid. Guru memberi soalan dan arahan yang mudah diikuti menjadikan pembelajaran berjalan dengan baik. Teknik ini memberi kelebihan murid merasai sendiri pengalaman pembelajaran yang menyeronokkan. Namun begitu, aktiviti terlalu mudah dan kurang mencabar pemikiran murid kerana hanya menguji pengetahuan dan kefahaman sahaja. 7. Penggunaan teknik tugasan dan perbincangan membolehkan murid mempamerkan kefahaman dengan mengaplikasi konsep suku kata terbuka dan tertutup untuk dihubungkan dengan nama buah-buahan. Ia turut melatih kemahiran komunikasi kemahiran interpersonal dan intrapersonal murid (Hamm Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu 27 Malay Language Education Journal (MyLEJ)
& Adams, 2009). Teknik ini adalah berpusatkan murid (Cizek, 2010) dan melibatkan penyertaan murid secara aktif (Black & Wiliam, 1998; Crooks, 1998; Hamm & Adams, 2009; Scherer, 2005; Stiggins & Chappuis, 2006) kerana merekalah yang berperanan menjaya atau mengagalkannya. Bagaimanapun, penglibatan aktif murid dalam proses perbincangan memudahkan mereka memahami pembelajaran dan berusaha mencapai tujuan pembelajaran (Black & Wiliam, 1998). 8. Menggunakan teknik yang sesuai dan bertepatan dengan sasaran pembelajaran yang ditetapkan (Brookhart, 2010; Black & Wiliam, 1998; Stiggins & Chappuis, 2006). Bagaimanapun, fungsi setiap teknik boleh ditambah baik supaya benar-benar memaksimumkan penggunaannya dalam usaha meningkatkan pembelajaran murid.
9. Penggunaan pelbagai teknik oleh Guru J membuktikan bahawa guru sekolah rendah mahir menggunakan pelbagai teknik pentaksiran formatif dalam usaha mereka untuk mentaksir pembelajaran murid (Hall & Burke, 2003).
Bahagian A
Dalam konteks pengajaran asas membaca, kaedah pandang dan sebut adalah kaedah yang paling sesuai untuk diaplikasikan dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran bagi murid Tahap 1 di sekolah rendah. Menurut Khairuddin Mohamad (2011) dalam tulisannya yang berjudul Literasi Bahasa Melayu, kaedah pandang dan sebut merupakan kaedah di mana melibatkan dua aktiviti utama iaitu membunyikan perkataan atau suku kata berdasarkan gambar dan membunyikan ayat berdasarkan gambar yang mengandungi cerita. Kaedah pengajaran yang memerlukan murid-murid menyebut perkataan yang disebut oleh guru terlebih dahulu setelah ditunjukkan gambar atau perkataan tersebut. Kepentingan utama yang dapat dikenalpasti melalui kaedah ini adalah kaedah ini dapat menjimatkan masa murid untuk mengeja perkataan dan masa yang ada boleh digunakan untuk pemahaman apa jua yang dibaca.
Hal ini berikutan kerana
pengajaran dimulakan dengan memperkenalkan perkataan dan bukannya huruf atau suku kata. Murid tidak diajar menghafal bunyi-bunyi kerana mereka akan diperkenalkan perkataan melalui gambar terlebih dahulu dan kemudiannya barulah diajar mengenali huruf dan suku kata. Kebiasaannya, guru akan memperkenalkan beberapa perkataan dahulu dan menyebutnya berulang-ulang. b erulang-ulang. Perkataan-perkataan tersebut disertakan gambar dan murid belajar secara pandang ( visual ) untuk mengecam perkataan. Kad
perkataan boleh digunakan bagi melatih murid untuk menyebut perkataan yang dipaparkan oleh guru secara cepat dan pantas tanpa perlu mengeja terlebih dahulu. Hal ini berikutan dapat mempertingkatkan keupayaan murid untuk membaca. Oleh itu, jelaslah di sini bahawa kaedah ini tidak menggunakan menggunakan aktiviti mengeja sama sekali seterusnya dapat menjimatkan masa murid untuk mengeja. Sekiranya guru memilih untuk menggunakan kaedah pandang dan sebut dalam pengajarannya, maka guru hendaklah tetap dengan langkah-langkah yang disaran dalam kaedah ini dengan sepenuhnya. Umumnya, keupayaan membaca di kalangan kanak-kanak adalah berbeza-beza dan guru hendaklah memberi perhatian terhadap hakikat ini.
Oleh itu guru hendaklah memperkemaskan diri dalam menyampaikan
pengajaran kemahiran membaca.
Pengetahuan tentang kaedah-kaedah mengajar
bacaan semata-mata tidak mencukupi, sebaliknya guru perlu mempunyai kreativiti dalam penyampaian pengajarannya. Kaedah pandang dan sebut ini adalah lebih berkesan dan lebih memudahkan guru untuk mengajar dan murid juga murid untuk menguasai kemahiran membaca tanpa rasa jemu untuk membaca di samping memendekkan masa untuk mengeja kecuali bagi kanak-kanak yang mengalami masalah bacaan yang teruk dan juga untuk kanak-kanak berkeperluan khas.