PROIECT DIDACTIC Data: 21.05.2013 Clasa: a VII-a Profesor: Disciplina: Anatomia omului Tema: Sistemul excretor. Rinichii si caile urinare Tipul lectiei: Comunicarea si insusirea de noi cunostinte Scopul: Dobandirea de catre elevi a unor cuno stinte referitoare la alcatuirea si structura sistemului excretor – principala cale prin care se elimina substanţele nefolositoare si daunatoare organismului. Obiective operaţionale: O1 – să precizeze de unde provin substanţele toxice în organism şi pe ce c e căi că i sunt eliminate; O2 – să localizeze aparatul excretor excretor în corpul uman; uman; O3 – să numească componentele componentele aparatului excretor excretor şi să arate rolul lor; lor; Strategii didactice. -
Materiale şi mijloace didactice: manual, atlas anatomic, mulaj Metode şi mijloace didactice descrierea, conversatia euristica, explicatia, metoda „ŞTIU/VREAU SĂ ŞTIU/AM ÎNVĂŢAT”
Tipul de activitate:frontala Resurse umane: clasa de elevi Bibliografie: -Partin Zoe, Logofătu Luminiţa, Luminiţa, Biologie.Manual pentru pentru clasa a VII a, Editura Corint, Bucureşti 2000. -Todor Virginia, Metodica Metodica predării biologiei la clasele V - VIII, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1979. - Lazăr Viorel, Nicolae Mariana, Lecţia-formă de bază a organizării procesului procesului de predare –învăţare- evaluare evaluare la disciplina biologie biologie
DESFĂŞURAREA DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei I .Moment organizatoric 2 min II.
Reactualizarea cunostintelor 5 min
Activitatea profesorului - asigură condiţiile optime necesare desfăşurări activităţii Conversatie de verificare Din ce este alcatuit sistemul respirator? Ce rol au plamanii in organism? Cate faze cuprinde respiratia pulmonara? Care sunt factorii de risc ai sistemului respirator? - Profesorul arata elevilor imagini cu sistemul excretor, anunta obiectivele si tema lectiei. Noteaza titlul lectiei pe tabla. •
Activitatea elevului - se pregătesc pentru activitate
- raspund la intrebarile profesorului si participa astfel la conversatie
•
•
•
III Capatrea atentiei 2 min
IV. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte 25 min
V. Fixarea cunostintelor 10
- elevii noteaza titlul lectiei in caiete. Sunt atenti
- Pentru a realiza legatura cu lectiile din urma, se cere - isi noteaza schita lectiei in caiete copiilor sa completeze prima coloană din tabelul: ŞTIU/VREAU SĂ ŞTIU/AM ÎNVĂŢAT .Se cere elevilor să stabilească care sunt îndoielile sau curiozităţile pe care ar dori să le clarifice astăzi şi care vor fi notate în cea de-a doua coloană. Elevii citesc fragmentul din manual pentru a incerca sa gaseasca raspunsul la intrebari si se completează a III-a coloană din tabel ŞTIU/VREAU SĂ ŞTIU/AM ÎNVĂŢAT - se finalizeaza schita lectiei in caiete si pe tabla. Se distribuie fisele de evaluare -elevii raspund la intrebari,participand la evaluare.
VI.Evaluarea Cunostintelor 6 min
Se dă ca temă elevilor, realizarea desenelor organelor sistemului excretor şi a structurii rinichiului, utilizând manualul, pentru completarea portofoliului
SCHEMA LECŢIEI ANATOMIA SISTEMULUI EXCRETOR RINICHIUL
Excreţia – eliminarea substanţelor rezultate în urma descompunerilor din organism. Sitemul excretor este alcătuit: -rinichi(organele la nivelul cărora se formează urina). -căile urinare(organele care conduc urina la exterior). Rinichii:-aşezaţi în cavitatea abdominală de o parte şi de alta a coloanei vertebrale; -au culoarea roşiatică şi masa de 150g fiecare; -la exterior este acoperit cu o capsula fibroasă; -zona corticală(la exterior); -zona medulară(la interior) cu 7-14 piramide renale; -unitatea structurală şi funcţională a rinichiului – nefronul; Căile urinare Pelvisul renal - este o cavitate în formă de pâlnie Ureterul – are 25 – 30 cm - se deschide în vezica urinară. Vezica urinară –are 250 – 300 ml. - depoziteaza urina Uretra – canalul de evacuare a urinei in mediul extern
FIŞĂ DE EVALUARE I. Încercuiţi litera/ literele corespunzătoare din dreptul variantei / variantelor corecte: 1) Excretia se face prin: a) rinichi, muschi; b) rinichi, piele; c) inimă, encefal; d) piele, encefal. 2) Nefronul este alcătuit din: a) capsulă cu glomerul şi tub urinifer; b) cupă şi căi urinare; c) glomerul şi uretere; d) vezică urinară şi glomerul.. 3) Căile urinare sunt: a) tubul colector; b) ureterul ; c) vezica urinară; d) uretra. 4) Rinichii: a) localizaţi în cavitatea toracică; b) zona medulară este spre interior; c) sunt organe nevascularizate ; d) au 7-14 piramide renale. 5) Formele de excreţie sunt: a) transpiraţia; b) expiraţia; c) asimilaţia; d) micţiunea.
II. Definiţi termenul excreţie. III. Completeaza legendele si precizati carui sistem studiat apartin. Precizati si localizati pe desen componentele.
SISTEMUL EXCRETOR - Fisa de evaluare I.
1) b; 2) a; 3) b, c, d. 4) b, d. 5) a, b, d
II. excreţie = eliminarea substanţelor rezultate în urma descompunerilor (nefolositoare) III. a- sectiune prin rinichi; b- caile urinare