rancangan pengajaran harian kurikulum standard sekolah rendah bagi subjek sains tahun 4
tema : sains fizikalFull description
makroteaching
kll
Matematik Tahun 2
ASPEK : TATABAHASA
serta contoh abmFull description
Pertolongan Cemas
RPH
Contoh Rph Nisbah Dan Kadaran KSSR TAHUN 4Full description
math
mt
RPH Pendidikan Islam Tahun 4Full description
lesson plan pak21Full description
Buat RPH dengan beberapa klik dan taip sikitlah mana yang perlu :)
bm thn 5. kursus kssr thn 5Full description
Nama Ahli Kumpulan:
1) 2) 3) 4)
IBRAHIM BIN ZAINUDDIN WAN MANSOR BIN WAN IBRAHIM P. KANAGARAJU M. KUMARAN
Mata Pelajaran
:
Matematik
Kelas dan Masa/Bilangan murid: 4 Gemilang/10.35 – 11.35 pagi / 30 orang Tajuk
:
Darab
Standard Pembelajaran
:
4.1(i)
Objektif Pembelajaran
: Di akhir pembelajaran, murid dapat: mendarab sebarang nombor hingga empat digit dengan nombor satu digit dan hasil darabnya, hingga 100 000.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa 1. Persediaan Pemerhatian dan Analisis
Cadangan Aktiviti
Cadangan Komunikasi
a. Murid membuat pemerhatian aktiviti yang dilakukan oleh guru.
i. Cuba kamu perhatikan cara cikgu mendarab dalam bentuk lazim.
b. Guru menunjukkan cara mendarab dalam bentuk lazim. (Mendarab nombor mengikut nilai tempat bermula dari sa, puluh, ratus dan ribu)
Sekarang kamu bincangkan apa yang telah kamu perhatikan. ii. Jelaskan kepada cikgu apa yang kamu faham dengan cara pendaraban cikgu.
Contoh: 1146 x 2 = Ri Ra Pu Sa 1 1 4 6 x 2
2. Imaginasi Penjanaan Idea Sintesis Idea
a. Murid-murid dibahagikan kepada kumpulan berlima dan guru mengedarkan beberapa kad nombor dan kad simbol darab. X
4
3
2
5
6
b. Guru mengemukan soalan darab berdasarkan kad nombor tadi. Contoh: 4263 x 5 c. Murid menyusun kad nombor berdasarkan soalan yang dikemukakan dalam bentuk lazim.
i. Kamu hendaklah menyusun nombor mengikut nilai tempat yang betul. Kenapa kamu perlu menyusun nombor mengikut nilai tempat yang betul? ii. Di mana kamu patut mula mendarab? iii. Selesaikan pendaraban ini dalam bentuk lazim. Apa jawapan kamu? (Ketua setiap kumpulan akan mempamerkan hasil darab yang telah mereka dapat.)
d. Murid mendarab secara bentuk lazim. 3. Perkembangan Penambahbaikan Menilai
a. Setiap kumpulan dikehendaki mengemukakan 1 soalan (4 digit x 1 digit) berdasarkan kad nombor yang telah diberi. Contoh:
i. Cuba kamu bina soalan darab, 4 digit dan 1 digit dari kad yang diedarkan. Tuliskan soalan kamu di papan putih.
2546 x 3 = 4563 x 2 = dan sebagainya. b. Murid diminta mencari hasil darab dalam bentuk lazim c. Perbincangan jawapan daripada setiap kumpulan. 4. Tindakan Pelaksanaan Amalan Berterusan
a. Edarkan Lembaran Kerja kepada setiap murid. b. Minta murid selesaikan latihan dalam lembaran kerja.
ii. Setiap kumpulan dikehendaki menjawab semua soalan yang tertera di papan putih dalam bentuk lazim. iii. Sekarang bandingkan jawapan kamu dengan jawapan yang saya akan berikan. i. Selesaikan semua soalan dalam lembaran kerja yang telah cikgu edarkan. ii. Pastikan kamu semak semula langkah kerja yang telah kamu buat.
EMK: Kreativiti dan inovasi, BBB: Kad nombor, lembaran kerja Pentaksiran : Berdasarkan kepada keupayaan murid untuk mendarab nombor hingga 4 digit dengan satu digit dengan mengumpul semula Refleksi : 25 daripada 30 orang murid dapat menyelesaikan soalan melibatkan darab empat digit dengan satu digit dengan mengumpul semula.
DARAB HINGGA 100 000 4.1 PENDARABAN DUA NOMBOR NAMA : _____________________________________________ KELAS : 4 _____________________ TARIKH : ___________ 1)