И Општи подаци
НАЗИВ ШКОЛЕ
Основна школа "Жарко Зрењанин“ Зрењанин
РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ
И3
НАСТАВНИК
Предраг Мартинов
ИИ Методички подаци
НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ
Свет око нас
НАСТАВНА ТЕМА
Жива природа
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА
Домаће и дивље животиње
ЦИЉ ЧАСА
Понављање и утврђивање усвојених садржаја везаних за домаће и дивље животиње
ЗАДАЦИ a) Образовни
≈
≈
b) Васпитни
≈
≈
≈
≈
Утврђивање знања о домаћим и дивљим животињама; Препознавање, именовање, описивање, упоређивање и груписање животиња; Формирање правилног односа ученика према домаћим и дивљим животињама; Утврђивање знања о значају животиња за човека и његовог односа према њима. Развијање љубави према животињама свести о опасностима које прете од њих.
и
Оспособљавање за бригу о животињама и
2
c) Функционални
правилан однос према њима.
ТИП ЧАСА
НАСТАВНЕ МЕТОДЕ
НАСТАВНИ ОБЛИЦИ РАДА
Час понављања и утвђивања
≈
Вербално-текстуална (метода писане речи)
≈
Демонстративна метода
≈
Метода игре
Фронтални Рад у групи Индивидуални
НАСТАВНА И ПОМОЋНА СРЕДСТВА
ВРСТА НАСТАВЕ
≈
Графоскоп, графофолије
≈
Листићи са задацима
≈
Пластелин, чвршћи картони
Учење откривањем
НАСТАВНИ ОБЈЕКАТ
ЛИТЕРАТУРА
Учионица
≈
≈
≈
≈
≈
≈
≈
"Збирка диференцираних задатака са решењима и прилозима из методике наставе П и Д" – Др Б. Грдинић, Мр Н. Бранковић "Природа и друштво" за И разред – М. Стевановић, Д. Ђорђевић (ЗУНС, 1988.) "Природа и друштво" за И разред – Д. Ђорђевић (ЗУНС, 1999.) "Радни листови за природу и друштво" за И разред – Д. Стојковић-Јапунџић (ЗУНС, 1999.) "Природа и друштво" за И разред – група аутора (ЗУНС, 2002.) "Размишљанка" – радна свеска за природу и друштво за И разред – група аутора (ЗУНС, 2002.) "Свет око нас" за И разред – група аутора
3
(ЗУНС, 2003.) ≈
≈
КОРЕЛАЦИЈА
"Размишљанка" радна свеска за природу и друштво – група аутора (ЗУНС, 2003.) "Школарка" – дечји часопис (више бројева из 2003/04.)
Српски језик
≈ ≈
Визуелне уметности (Ликовна култура)
ИИИ Артикулација часа – (блок-час)
УВОДНИ ДЕО ( И час ) 10 мин.
ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ( И час ) 20 мин.
ЗАВРШНИ ДЕО ( ИИ час ) 30 мин.
≈
Песмица «Допуњалка»
≈
Стиховане загонетке
≈
Истицање циља часа
≈
Подела ученика у групе
≈
Квиз – провера усвојених садржаја
≈
Проглашење најуспешније групе
≈
Креативна игра – вајање пластелином
ИВ ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО – И час
4
Игра "Допуњалка"
Читам песмицу "Допуњалку", а ученици (колективно) допуњују стихове речима које недостају – на основу асоцијација и римовања. КОД ЧИЧИНЕ КУЋЕ У чиче је стока здрава: коњ, магаре, во и _______. (крава) Поред краве, и то веле, лежи једно мало _______. (теле) И кобилу чича има, она вазда главом _______.(клима) За кобилом ждребе скита, ногама се задњим _______. (рита) Испред куће чича виче, а у штали крава ______. (риче) Ждребе каска брзо, брже, а кобила за њим ______. (рже) Кад на поток вочић оде, он попије буре ______. (воде) И коњ вранац, тврде главе, тај попасе товар _______. (траве) Стиховане загонетке
Читам загонетке у стиховима, а ученици (колективно) допуњују стихове речима које недостају – на основу асоцијација и римовања. Зелена, зелена расла је травица, шарена, шарена пасла је ________. (кравица) По дворишту чепркао, с кокошкама шетао, правио се много важан један бели _______. (петао) Наша маца прошлог лета омацила три _______. (мачета)
5
Не знам ићи, па гегуцкам, ал знам добро да пливуцкам. Смешна сам, бела, кратка, погађате - ја сам ________. (патка) Мене хране, мене поје, мене доје. Дајем увек лонац млека, њега пије брацо, сека... Најслађе ми јело трава – сад сви знате, ја сам ________.(крава) Домаћина опомиње да незвани иду гости. Он је веран чувар куће, најчешће му јело кости. (пас) Позната је као ловац, шапицама лице мије, преде конце невидљиве, крај пећи се често грије. (мачка) На глави му црвен фесић, вије му се шарен репић. По дворишту гордо шета, за њим иде цела чета. Звоно није, ни сат није, а време нам објављује. У зору нас рано буди, па га зато воле људи. (петао) Рогове има, во није; млеко даје, крава није; браду има, поп није. (коза) По дрвећу се верем, плодове шумске берем, скачем са гране на грану и скупљам за зиму храну. Весела сам играчица, права шумска домаћица, име ми је __________. (веверица) Видео сам клупко без конца, а на њему саме игле. Игле се наједном дигле, ишле, ишле, кући стигле. (јеж) Истицање циља часа
На данашњем часу понављамо и утврђујемо оно што смо научили о животињама – домаћим и дивљим.
ЦЕНТРАЛНИ ДЕО – И час Подела ученика у групе
Ученици се деле у хетерогене групе, према сопственом афинитету. Једини услов који постављам је да се поделе у пет група које ће имати по четири члана.
6
Квиз – провера усвојених садржаја
У ту сврху послужиће нам графоскоп и припремљене графофолије на којима се налазе питања, задаци и одговори. Прочитам питање, ученици усмено саопште решење. Групе на питања одговарају редом, с тим да сваки пут када на одређену групу дође ред одговара други ученик из групе. Након тога откривам одговор са фрафофолије и уколико је одговор тачан група добија два бода, уколико је одговор непотпун добија један бод, а уколико је нетачан остаје без бодова. (Бодови се евидентирају на табли). Затим делим листиће са задатком "Попуни табелу". Ученици решавају задатак групно (време је ограничено на 10 минута), након тога листиће предају и за сваки тачно уписан појам додаје им се још по један поен. Последњи задатак – Ребусе – групе решавају по принципу "Ко ће пре..." Ребусе откривам један по један. Ученици се труде да што пре пронађу решење, а потом један члан групе (по договору) подиже руку. Групе добијају шансу да одговоре и тиме стекну још по један поен, редоследом којим су се јављали да су пронашли решење. Проглашење најуспешније групе
По завршетку квиза сабирамо бодове, похваљујем све групе због труда који су уложиле и проглашавам најуспешнију групу.
ЗАВРШНИ ДЕО – ИИ час Креативна игра – вајање пластелином
Припремљена су два већа чврста картона. На једном је натпис "У сеоском дворишту", а на другом "У природи". Ученици од пластелина вајају више животиња по избору и сопственом афинитету и по завршетку постављају их на одговарајући картон. Правимо разредну изложбу радова.
Изглед графофилије бр. 1
1.
Животиње чине _________ природу, заједно са ______________ и
7
____________. 2.
Где све живе животиње (наброј станишта)? _____________________________________________________________
3.
О домаћим животињама брине се ___________. Обезбеђују им: _________________________________________________________ _____________________________________________________________
4.
Домаће животиње поделили смо на: _____________, ______________ и ____________________.
5.
У стоку спадају следеће животиње: ___________________ _____________________________________________________________ Имају _________ ноге, а тело им је прекривено ________________.
Изглед графофилије бр. 2
6.
Младунци стоке рађају се __________ и по рођењу се хране ________________________.
8
7.
Човек гаји стоку, јер има много користи од тих животиња. Наведи неколико примера. _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________
8.
У живину спадају следеће животиње: ______________________ ____________________________________________________________. Имају _________ ноге, а тело им је прекривено ________________.
9.
Младунци живине рађају се __________________ и по рођењу се хране ________________________.
10.
Човек гаји живину, јер има много користи од тих животиња. Наведи неколико примера. _____________________________________________________________ _____________________________________________________________
Изглед графофилије бр. 3
9
11.
Као кућне љубимце људи гаје следеће животиње: __________ ____________________________________________________________.
12.
И кућни љубимци су корисни. Наведи неколико примера. _____________________________________________________________ _____________________________________________________________
13.
Шта обавезно треба урадити након игре са кућним љубимцем? ________________________________________________.
14.
Уколико нас љубимац уједе треба: _________________________ ____________________________________________________________.
15.
Дивље животиње живе слободно у __________________. проналазе ____________________________ и брину за _______________.
Изглед графофилије бр. 4
10
Саме своје
16.
Наброј дивље животиње које живе у нашим крајевима (ливада, шума): ______________________________________________________________ ______________________________________________________________
17.
Наброј птице које живе у нашим крајевима: ______________________________________________________________
18.
Неке животиње живе у води и око воде (реке, језера, баре). То су: _______________________________________________________
19.
Човек може помоћи и дивљим животињама. Како? _____________________________________________________________ _____________________________________________________________
20.
Које дивље животиње још знаш, а не живе у нашим крајевима (осим у ЗОО-врту)? ______________________________________________________________ ______________________________________________________________
Изглед листића за рад у групи:
11
Попуни табелу: Име животиње
Младунче
Мужјак
Користи
Оглашавање мекеће блеји муче рже грокће кокодаче гаче кваче мјауче лаје
Изглед графофилије бр. 5
12
13