PROIECT DIDACTIC
Data: 10. 04. 2017 Clasa: a IV – IV – a a Şcoala: Colegiul Național ,,Mihai Viteazul Prof. înv. primar : Dumbravă Manuela Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Unitatea de învăţare: A ști, a face, a fi împreună Subiectul : Necazurile unui uragan de treabă Tipul lecţiei: predare- învăț înv ățare are
Competen ț e specifice:
Limba și literatura română:
1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil 1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile 2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set de repere de repere 2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni interacț iuni orale 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare 3.2. Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experiențe proprii Arte vizuale și abilități practice
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual 1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini
Obiective operaţionale:
O1.Să citească textul corect, conștient și expresiv; O2. Să folosească unele aspecte referitoare la text în cel puțin două situații de comunicare; O3. Să scrie corect enunțuri simple și dezvoltate referitoare la text; O4. Să răspundă la întrebări pe baza textului citit; O5. Să folosească în enunțuri proprii cunoștințe d e la alte discipline; O6. să manifeste spirit de inițiativă și cooperare în cadrul grupului; O7. să participe activ la desfăşurarea lecției. Strategii didactice: Mod de abordare a învățării: integrat Metode şi procedee: conversația euristică, descrierea, explicația, exercițiul, problematizarea; Mijloace de învățământ : manual, caiete, DEX, fişe de lucru, planşă didactică, laptop, Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe Durata: 50 minute Resurse umane: 27 elevi Bibliografie:
1) Vasile Molan, ,, Didactica disciplinelor Comunicare în limba română și Limba și literatura română din învățământul primar ”, Editura Miniped, București, 2015 2) Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I -IV” – program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.
Strategia didactică Nr. Crt.
Secvențele lecției
1.
Momentul organizatoric
2.
Verificarea cunoștințelor anterioare
3.
Captarea atenţiei
4.
Anunţarea temei și a obiectivelor
Conținutul instructiv educativ
Ob. Op.
O7
5.
Dirijarea învăţării
O1
O2
O3 O4
Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic pentru prezentarea softului educaţional şi a experimentelor. Se discută despre părțile principale de propoziție: subiectul și predicatul.
Metode și procedee didactice
Mijloace de
învățământ
Mod de organizare
frontal
Conversația Problematizarea Caiete
Frontal
Captarea atenției se va realiza prin metoda brainstorming – ce le sugerează cuvântul uragan
Brainstorming
Fișă
Frontal
Pornind de la cuvântul folosit le spun elevilor că astăzi vom citi un text nou în care personajul este un uragan. Explic obiectivele vizate pe înțelesul elevilor. Scriu titlul pe tablă
Conversația
Caiete
Frontal
Tablă
Individual
Citirea textului, în gând, de către elevi. Întrebări în legătură cu textul pentru a verifica înțelegerea mesajului . Exersarea citirii. Citirea explicativă a textului: Explicarea cuvintelor și a expresiilor, scrierea lor pe tablă și în caiete Folosirea lor în enunțuri noi.
Evaluare
Activitate independentă
Tablă Caiete
Individual
Manual
Frontal
Conversaţia Explicaţia
Observația sistematică a elevilor
Capacitatea de a asculta un mesaj
Capacitatea de a citi corect, conștient și expresiv Capacitatea de a folosi cuvintele noi în enunțuri Capacitatea de a răspunde la întrebări în legătură cu textul.
6.
O5 Realizarea feed-backului
7.
8.
Obținerea performanței
O6 O2
Harta textului (Anexa 1) - se lucrează pe 6 grupe - își prezintă afișele realizate - se face Turul galeriei
Cvintetul(Anexa 2)
Exercițiul
Fișe de lucru
Problematizarea Manual Exercițiul
Încheierea
Elevii discută despre ce le-a plăcut şi ce nu în cadrul
activității
lecției. Se dau diplome Se notează tema pentru acasă.
conversația
diplome
Activitate pe grupe
Aprecieri verbale
Lucrul în perechi
Aprecieri verbale
frontală
aprecieri verbale
Anexa 2 CVINTETUL
________________ Care este personajul principal? __________________
_______________________
Scrie două însuşiri ale uraganului . _______________
_______________ _______________
Notează trei acțiuni ale acestuia. ______________
_______________
_____________
______________
Scrie o propoziție, alcătuită din patru cuvinte, despre textul citit. ______________________ Scrie o concluzie într-un cuvânt.