Proiect didactic Locul desfăşurării:L.T. „V. Vasilache” Data:25 noiembrie 2011 Profesor:Băbălău Angela Subiectul: ” Relaţia părinte – copil. Dragostea .” Durata : 45 minute Grupul ţintă:clasa a X-a „B” Motto :” Dragostea nu are nevoie de cuvinte, însă cuvintele au întotdeauna nevoie de dragoste
”
Ionut Caragea
Competenţă specifică: Identificarea concordanţei permanente între calităţile personale şi cele ale părinţilor necesare stabilirii unui cadru optim familial, axat pe dragostea reciprocă.
Obiective operaţionale: O1 - Să conştientizeze rolul propriu şi cel al părinţilor în cadrul familiei; O2 - Să proiecteze o relaţie axată pe dragoste faţă de părinţi; O3 - Să identifice tipurile de părinţi luînd atitudine faţă de dezavantajele fiecrăui tip; O4 - Să conştientizeze necesitatea comunicării eficiente cu membrii familiei. Elemente de srategie didactică: Resurse materiale: poster cu fişe adezive, Resurse umane: 19 elevi. Forme de organizare:frontal, individual, în grup. Cuvinte cheie: dragoste, părinte, relaţie. Bibliografie: 1.“Meseria de de parinte” , Ioan Dolea, Dacian -Dorin Dolea, Editura Editura Aramis • • •
2.
http://www.prodidactica.md/viitor/viitor_rom/pagina_profesorului.htm
Etapele lecţiei
Ob. Dozarea Op. timpului
Moment organizatoric
1 minută
Captarea atenţiei
1 minută 3 minute
Evocarea
O1
5 minute
Activităţi de dirijare a activităţii
Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei: Sala aerisită, distribuirea materialului didactic(fişe de lucru), aşezarea băncilor, stabilirea grupurilor de lucru. Salutul Activitatea „ Culoarea dispoziţiei mele ...” şi repartizarea pe grupuri de lucru în baza acestora. Dragi elevi! Răsfoind seturile de materiale pregătite pentru ora de azi am constatat că o porţiune din istorioara pregătită pentru începutul orei s-a pierdut pe undeva şi am rămas doar cu cîteva rînduri... „La fel cum nu ne putem sătura de frumuseţea stelelor aşa nu ne putem sătura nici de dragostea parinţilor noştrii. Ei sînt...„
V-aş ruga să încercaţi să continuaţi această istorioară redactînd fiecare cîte 3-4 enunţuri (textele sînt lecturate selectiv apoi sunt anexate pe poster şi este citit finalul textului). Spre marea bucurie a mea am găsit şi finalul textului meu
„...cele mai luminoase stele de pe cerul vietii noastre, ce ne luminează mereu cărările prin întortocheatele şi întunecatele drumuri ale acestei lumi.”
Realizarea sensului
O2
2 minute
Pentru a afla subiectul lecţiei descifraţi anagrama. Astăzi ne vom referi la următorul subiect: ” Relaţia părinte – copil. Dragostea .”
O2
3 minute
Încercaţi să deduceţi despre ce vom discuta astăzi la oră: - despre o familie adevărată - despre rolurile copiilor în familie - despre dragostea reciprocă în familie - despre comportamentul nostru, al copiilor în raport cu părinţii
Metode şi tehnici de predare
Discuţie dirijată
. ă l a u d i v i d n i e t a t i v i t c a , ă c i t s i r u e e i ţ a s r e v n o C
Anagrama: laţiare rinpăte- pilco. Teagosdra. Asalt de idei
Material didactic
4 foi colorate: roşu, verde, albastru, portocaliu. Manuscrisul pierdut (poster...)
Forme de evaluare
Aprecieri verbale Frontal
Aprecieri verbale Aprecieri verbale
O3
3 minute
- despre cum se manifestă dragostea dintre părinţi şi copii. După părerea voastră care ar fi principiile pe care se axează o familie
Asalt de idei paianjen
Aprecieri verbale
Activitatea în grup
Aprecieri verbale
Explozia stelară Activitatea în grup
Aprecieri verbale
Respectul reciproc părinţi-copii Claritate în ceea ce facem şi ceea ce gîndim că trebuie să facem Comunicare deschisă Lipsa pedepselor fizice Asigurarea dreptului la opinie Repartizarea funcţiilor casnice între toţi membrii familie i
7 minute
Fiecare grup va primi cîte un principiu şi încercaţi să-l dezvoltaţi cu argumente răspunzînd la întrebarea : De ce este necesar acest principiu şi ce se poate întîmpla dacă este ignorat acesta.
5minute
Reflecţia
Completaţi cu cîte mai multe răspunsuri posibile steaua : Gr.1- Ce este dragostea în familie? Gr.2- Cînd se poate spune că există dragoste în familie? Gr.3- Cum poate fi realizată dragostea între membrii unei familii? Gr.4- De ce este necesară dragostea părinţilor pentru copii şi a copiilor pentru părinţi? Gr. 5- Cine este responsabil de relaţiile sănătoase între membrii familiei? O4 10minute Care este momentul oportun cînd puteţi susţine că părintele vostru este foarte bun? Ce acţiuni, fapte trebuie să întreprindă el? gr.1- părintele indulgent; gr.2-părinte autoritar gr.3-părintele protector gr.4-părintele democratic Formulaţi o concluzie . Recital de poezie „Sunt şcolar în clasa I”, Marius – elev. O4 5minute Fiecare dintre voi are o familie unită axată pe principiile democratice. Are cineva o stemă a familiei sale?, Are un arbore genealogic?, Are o fotografie cu toţi membrii ei?...
Declar lumii întregi că Familia mea este... Principala regulă a acestui joc este: să aplaudaţi colegul care a ieşit în faţă.
Activitatea în grup. Studiul independent la grup.
Stema familiei, Arbore genealogic, Fotografii, Postere Jocul: „ Scaunul ferbinte”
Anexa nr.1
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Extinderea
Aveţi posibilitatea să le scrieţi părinţilor un mesaj de dragoste de maxim 5 enunţuri
Anexa nr.1
PĂRINTELE INDULGENT • îi permite copilului să se manifeste cum vrea el, fără prea mari restricţii; • cea mai mare valoare o reprezintă libertatea de expresie; • manifestă sensibilitate la drepturile altora; • se consultă cu copilul atunci când ia o decizie; • manifestă căldură şi interes faţă de tot ce face copilul; • cazurile în care îl pedepseşte pe copil sunt foarte rare; • copilul îşi dezvoltă o identitate proprie, va avea o personalitate distinctă, marcantă, originală; • copilul se simte important, special, fapt ce îi va determina creşterea stimei de sine; • Dezavantaje: • copilului crescut într-o manieră indulgentă, îi va fi greu să înţeleagă rolul limitelor, al regulilor şi să ţină cont de ele atunci când situaţia o va cere; pentru foarte mulţi adulţi, el poate fi considerat obraznic sau chiar copil – problemă. • Părinţii se pot aştepta ca în curând el „să preia controlul familiei” în sensul că va face numai ce vrea el şi cu greu va accepta sfaturi. Părintele va fi depăşit de problemă
PARINTELE AUTORITAR • îi cere să respecte cu stricteţe, fără să comenteze, regulile impuse; • aceste reguli au valoare absolută, iar la cea mai mică greşeală este urmată de pedeapsă; • părintele nu se simte obligat să răspundă întrebărilor suplimentare: „De ce? Pentru că sunt mama / tatăl tău! Nu discutăm!” • intenţia copilului de a-şi manifesta independenţa este interpretată ca o formă de răzvrătire, fapt ce reprezintă o sursă importantă a conflictelor părinte – copil; • de obicei părintele este rece şi detaşat faţă de copil impunând respectul muncii şi a efortului; • acest stil autoritar îl învaţă pe copil să devină ordonat, disciplinat, respectuos faţă de cei de care îi este frică, îi dezvoltă simţul critic, îl învaţă să devină perfecţionist;
• • • • • • • •
Dezavantaje: un copil crescu de părinţi autoritari va învăţa foarte greu să devină maleabil, sensibil la dorinţele altora, va fi neiertător cu cei care greşesc; va întâmpina dificultăţi în realizarea unei comunicări eficiente; va fi lipsit de iniţiativă, de curaj, veşnic nemulţumit, se va teme permanent să nu greşească; pentru el, a greşi e sinonim cu „a fi un ratat” preocuparea lui majoră este „Ce va zice tata / mama când va afla?” scade stima de sine „Am greşit! Nu sunt bun de nimic! Niciodată nu voi putea să…! Un nivel scăzut al stimei de sine în copilărie are urmări negative marcante pe parcursul întregii vieţi, asemenea unui coşmar care te urmăreşte în permanenţă şi de care ( în cazuri fericite) scapi cu mare greutate. PĂRINTELE PROTECTOR • este aparent un părinte model, extrem de atent la nevoile copilului şi se dedică cu toată fiinţa meseriei de părinte; • prioritatea lui este să-i ofere copilului securitate, deoarece conştientizează că un copil este o fiinţă foarte fragilă, care are nevoie de sprijin şi protecţie; • îşi învaţă copilul să fie precaut şi rezervat faţă de tot ce vine din afara sferei familiei; • uneori protecţia acordată copilului este exagerată, părinţii devin veşnic îngrijoraţi, văd catastrofe şi calamităţi la fiecare colţ de stradă; • când îşi văd copilul plângând, ei devin agitaţi, creând fără să-şi dea seama, mai multă tensiune; • când apare o problemă, părintele protector se grăbeşte să caute vinovaţii şi să ţină morală; • asemeni părinţilor autoritari, acceptă greu situaţia în care copilul începe să-şi dezvolte independenţa, însă ei nu creează conflicte, ci intră în panică, „se consumă”. • Dezavantaje: • când sunt foarte mici, copiii care au părinţi exagerat de protectori pot manifesta tulburări ale somnului şi ale regimului alimentar, stări de frică nejustificate; • o dată cu trecerea timpului, copilul se simte din ce în ce mai sufocat şi are tendinţa de a se îndepărta de părinţi, găseşte că e dificil să comunice direct cu părintele despre problemele personale, de teamă că nu-l va înţelege şi se va îngrijora; • copilul va învăţa să ascundă informaţii, va avea o viaţă secretă, personală, nebănuită de părinte; când va fi pus în situaţia de a-şi exprima frustrarea sau mânia, preferă să se exprime indirect prin acte de răzbunare sau de sabotaj PĂRINTELE DEMOCRATIC • are în vedere ca întotdeauna să fie respectate drepturile copilului; • stabileşte reguli pe care le aplică cu consecvenţă; • pentru el nu legea este pe primul loc ci omul; • este indulgent, flexibil, deschis spre nou pentru a accepta tot ce ar putea ameliora viaţa copilului şi a familiei; • este suficient de autoritar pentru a impune o disciplină riguroasă, pentru a-l învăţa pe copil să respecte reguli şi să îndeplinească eficient sarcinile care i se dau; • încurajează copilul să fie independent, respectându-i opiniile, interesele şi personalitatea; • manifestă căldură faţă de copil, îl apreciază, îl consideră membru responsabil al familiei;
•
copilul îşi va dezvolta un echilibru emoţional, îşi va dezvolta deprinderi de comunicare eficientă, va manifesta creativitate, iniţiativă,capacitate decizională, autonomiei personală; • va avea curajul să –şi exprime punctul de vedere; va fi capabil să-şi aleagă meseria care i se potriveşte cel mai bine, îşi va îndeplini propriile vise nu pe cele ale părinţilor Dezavantaje: • se va adapta cu greu stilului autoritar ( pe care îl va întâlni la şcoală, în grupurile de prieteni etc.) • ar putea fi considerat „bleg” pentru că nu va executa prompt sarcinile care i se dau, sau „Impertinent” pentru că „discută” ordinele. Maxime
Eu sînt copilul. Tu ţii în mîinile tale destinul meu. Tu determini în cea mai mare măsură, dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă. Dă-mi, te rog, acele lucruri care mă vor îndrepta spre fericire. Educă-mă, te rog, ca să pot fi o binecuvîntare pentru lume...