Rancangan pengajaran Tahun 4 Tarikh
7 Ogos 2012
Masa
7.30 - 8.30 pagi (60 minit)
Kelas
4 Syahbandar
Kehadiran
20 / 20
Subjek
Sains
Topik
Isipadu (cecair)
Objektif Pembelajaran
Murid memahami bagaimana mengukur isipadu cecair.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran , murid-murid dapat :
1.
Menyatakan konsep isipadu cecair dan definisinya dengan tepat
2.
Mengukur isipadu cecair dengan menggunakan unit liter dan mililiter dengan tepat.
3.
Mengaplikasi teknik yang betul semasa mengukur isipadu cecair menggunakan silinder penyukat
Pengetahuan Sedia
Pelajar pernah mengukur isipadu cecair cuka dan air untuk tajuk mencampurkan bahan semasa tahun
Ada
3.
Kemahiran Proses
1. Memerhati
Sains
2. Mengelas 3. Meramal 4. Berkomunikasi 5. Mengukur mengggunakan nombor 6. Membuat inferens 7. Mentafsir data 8. Mendefinisi secara operasi
Kemahiran Manipulatif
Mengendalikan alat radas dengan betul. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul dan cermat.
Kemahiran Berfikir
Menghubungkait,membuat gambaran mental,menjana idea,membuat kesimpulan
Sikap Saintifik Dan
Bekerjasama,yakin pada diri sendiri,berfikir secara rasional,sistematik,jujur,bersyukur dengan ciptaan
Nilai Murni
tuhan.
Penggabungjalinan
Inter : Matematik Intra :Tajuk mencampurkan bahan tahun 3
Sumber P&P
Cawan.gelas,botol,bikar,silinder penyukat,LCD,persembahan slide show,video,komputer riba, kad tugasan dan lembaran kerja.
FASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
ULASAN/CATATAN
PEMBELAJARAN Orientasi
1.
Isipadu cecair memenuhi ruang yang diisi.
(5 minit)
1. Guru menunjukkan 3 jenis bekas yang KPS : berbeza saiz iaitu gelas, cawan dan botol yang mengandungi paras cecair yang sama. Kemudian, guru menyoal
1. Memerhati 2. Meramal 3. Berkomunikasi
beberapa soalan kepada murid secara KBKK : lisan : 1. Membanding dan i. Apakah yang kamu dapat membezakan perhatikan berdasarkan ketiga 2. Membuat kesimpulan tiga bekas yang ditunjukkan ini? (cawan, gelas dan botol) ii.
Adakah isipadu cecair di dalam ketiga – tiga bekas ini sama?
2. Guru menyatakan tajuk pelajaran hari ini, iaitu isipadu cecair dan menulisnya di papan putih.
Sikap dan nilai murni : 1. Berfikir secara rasional Sumber P&P : 1. Cawan 2. Gelas 3. Botol
Pencetusan idea (10 minit)
1. Isipadu cecair
1. Guru menerangkan definasi isipadu
menunjukkan berapa luas
cecair kepada murid – murid secara
ruang yang dapat dipenuhi
lisan dan bertulis di papan hitam.
KPS : 1. Berkomunikasi 2. Mendefinisi secara operasi
oleh cecair. KBKK : 2. Isipadu boleh disukat dengan pelbagai cara dengan menggunakan
2. Guru menerangkan konsep isipadu
1. Menjana idea 2. Membuat gambaran mental
cecair: SSNM :
bekas dan alat khas. 1. Berfikir secara rasional
Ukuran piawai digunakan
Sumber P&P :
untuk mengukur isipadu cecair.
1. Slaid power point.
3. Unit piawai untuk mengukur isipadu ialah milimeter dan liter.
Simbol bagi unit milimeter ialah ml
Simbol untuk unit liter ialah l
3. Guru menyatakan unit piawai bagi isipadu cecair dalam sistem matrik.
Mililiter ml ialah unit yang digunakan untuk mengukur isipadu cecair yang lebih kecil.
Unit liter (l)ialah unit yang digunakan untuk mengukur isi padu cecair yang lebih besar.
Penstrukturan
1. Penggunaan alat
idea (30 minit)
pengukuran yang
silinder penyukat dan
sesuai untuk mengukur
menyatakannya bahawa ia adalah
isipadu cecair.
alat yang piawai dalam mengukur
Silinder penyukat
Bikar
2. Kaedah yang betul
1. Guru menunjukkan bikar dan
isipadu cecair.
KPS: 1. Memerhatikan 2. Mengukur dan menggunakan nombor 3. Membuat inferens KM :
2. Guru membuat demonstrasi
menyukat air di dalam
mengukur isipadu cecair yang
bikar.
terdapat di dalam tiga bekas yang
Meletakkan silinder
berbeza iaitu cawan, gelas dan
penyukat di atas
botol yang mempunyai paras air yang sama dengan
1. Mengendalikan alat radas dengan betul. 2. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul dan cermat. KBKK :
permukaan yang rata.
menuangkannya ke dalam silinder
Ketika membuat
penyukat.
bacaan pada silinder penyukat mata mesti berada pada arasyang sama dengan bahagian bawah miniskus (gambar rajah).
1. Menjanakan idea 2. Membanding dan membezakan SSNM :
3. Guru menunjukkan teknik yang betul untuk mengukur isipadu cecair di dalam silinder penyukat .
1. Berkerjasama 2. Sistematik 3. Jujur Sumber P&P : 1. Kad tugasan 2. Silinder penyukat
4. Dalam kumpulan, guru meminta murid untuk mengambil bacaan isipadu cecair dan mengisi bacaan yang diperolehi di dalam kad tugasan yang disediakan.
5. Guru mengemukakan beberapa persoalan kepada murid:
Jawapan di dalam kad
Apakah nilai bacaan isipadu
tugasan dan ditulis di
cecair yang kamu perolehi
dalam slide powerpoint.
daripada tiga silinder
Isipadu adalah tidak
penyukat tersebut.
sama.
Adakah nilai bacaan isipadu cecair yang kamu telah porelehi daripada ketiga – tiga silinder penyukat itu sama?
Cecair mengambil
6. Guru membuat kesimpulan kepada
ruangan pada bekas.
murid - murid bahawa bekas yang
Isipadu cecair tidak
berlainan menunjukkan isipadu
semestinya di dalam
yang berlainan kerana cecair
bekas yang berbeza
memenuhi ruang dan bacaan pada
walaupun paras air
silinder penyukat perlu di baca
yang diletakkan adalah
dengan betul untuk mendapat
sama.
jawapan yang tepat.
Bacaan dengan teknik yang betul akan menghasilkan bacaan yang tepat iaitu bacaan pada miniskus silinder penyukat tersebut.
Radas dicuci dengan
7. Guru menunjukkan cara
berhati-hati dengan
membersihkan radas yang
kaedah kaedah yang
digunakan.
betul.
Aplikasi idea (10 minit)
1. Penyataan contoh – contoh 1. Guru menyoal beberapa soalan aplikasi dalam kehidupan
kepada murid – murid :
seharian yang
seharian kita yang menggunakan
isipadu cecair.
pengukuran isipadu cecair?
Menyukat isipadu cecair minyak ketika membuat kek.
2. Guru memilih beberapa murid untuk menjawab soalan tersebut.
Menyukat jumlah
SSNM : 1. Berani mencuba 2. Berkeyakinan 3. Berfikir secara rasional Sumber P&P : 1. Video
isipadu air untuk membancuh susu adik supaya susu yang dibancuh pada sukatan yang tepat.
1. Membuat inferens
Berikan contoh-contoh kehidupan
menggunakan pengukuran
KPS:
Kemudian, 3. Guru menayangkan video yang berkaitan pengukuran isipadu cecair kepada murid – murid. 4. Guru menanyakan beberapa soalan kepada murid – murid berdasarkan video yang ditayangkan.
Apakah nilai isipadu cecair yang ditunjukkan dalam video tersebut.
Refleksi
Penutup kognitif
1. Guru membimbing murid untuk membuat rumusan.
(5 minit)
KBKK : 1. Membuat kesimpulan
2. Guru menyoal murid :
Isipadu cecair
i.
Apakah maksud isipadu cecair?
menunjukkan berapa luas ruang yang dapat dipenuhi oleh cecair.
Mililiter dan centimeter
ii.
Apakah unit piawai bagi isipadu cecair?
iii.
Apakah alat yang piawai yang
Bikar dan silinder
digunakan untuk mengukur
penyukat
isipadu .
SSNM : 1. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. 2. Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan data. 3. Rajin dan tabah dalam menjalankan atau menceburi sesuatu perkara. 4. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam. Sumber P&P : 1. Lembaran kerja
Penutup sosial
3. Guru memuji sikap murid yang banyak memberikan kerjasama pada hari ini
Peneguhan positif /negatif
dan menegur beberapa kelemahan sikap murid pada hari ini.
Tindakan susulan Pembacaan dan rujukan tajuk selanjutnya
4. Guru menyuruh murid membaca tajuk pengukuran jisim.