Proiect didactic activitate integrata pentru o zi
Gradinita P.N. Sincai Educatoare: Fechete Cristina Iulia Grupa: mare- pregatitoare
PROIECT DIDACTIC “ Micii gradinari” Activitate integrata pentru o zi
DATA: 30.03.2010 GRADINITA: P.N. Sincai EDUCATOARE : Fechete Cristina Iulia GRUPA: mare- pregatitoare TEMA DE STUDIU: “ Cand, cum si de ce se intampla?” SUBTEMA : ” Infloresc gradinile” TEMA ZILEI: ” Micii gradinari” Activitati de invatare:
ADP: Intalnirea de dimineata: “ Buna dimineata, micilor gradinari!”- Ce stim despre gradinari?; rutine, tranzitii ALA 1: Stiinta: “ Sa plantam seminte de flori” Arta: “ Tablou cu flori de primavara”- desen Biblioteca: “Sa gasim uneltele gradinarului” ADE: DS: ( Activitate matematica):Joc didactic: “ Vine primavara in gradina noastra” DEC: ( Activitate practica): “ Copacul inflorit” ALA 2: “ Vine, vine primavara!”- dramatizare FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata FORMA DE ORGANIZARE: frontala, pe grupuri mici, individual TIPUL DE ACTIVITATE: mixta
SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator, despre mediul social si cultural; consolidara si sistematizarea cunostintelor matematice cu privire la numaratul in limitele 1- 10; formarea si exersarea unor priceperi si deprinderi MIJLOACE DE REALIZARE: joc didactic, exercitiu, problematizare,explicatia, demonstratia, lipirea, cantecul, dansul DURATA: o zi OBIECTIVE OPERATIONALE DS: O1- Sa identifice obiectele din cos; O2- Sa grupeze florile dupa culoare si dupa forma; O3- Sa recunoasca pozitiile spatiale; O4- Sa raporteze numarul si cifra la cantitate; O5- Sa numere corect in limitele 1- 10, folosind gestul de incercuire a elementelor unei multimi; O6- Sa aseze corect semnele “ <, =, >” in functie de numarul elementelor multimilor; O7- Sa ordoneze multimile cu 1- 10 elemente in sir crescator si descrescator; O8- Sa determine locul fiecarui numar in sirul numeric; O8- Sa compuna si sa descompuna corect numere; O9- Sa rezolve corect probleme de scadere si adunare DEC: O1- Sa observe cu atentie demonstratia educatoarei O2- Sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii O3- Sa vopseasca cu atentie floricelele de popcorn O4- Sa utilizeze corect instrumentele de lucru O5- Sa lucreze curat si ingrijit O6- Sa finalizeze lucrarea
STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: expunerea, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,obsrvarea, problematizarea, munca in echipe, turul galeriei, jocul didactic. Mijloace de invatamant: flori din hartie ( narcise, ghiocei, panselute, l alele, viorele), pahare, fluturi din hartie, cifre,jetoane, hartie creponata, crengi de copac, lipici, seminte de flori, pamant pentru flori, costumatii pentru dramatizare. Bibliografie: 1. “ Curriculum pentru educatie timpurie a copilului de la 3 la 6/7 ani”, MECT,2008 2. “ Activitatea integrata in gradinita”, ed. Didactica Publishing House, 2008 3. “ Jocuri matematice in gradinita”- indrumator metodologic editia 2005, Mihaela Neagu, Georgeta Beraru
SCENARIUL ZILEI
ADP: Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata. - Buna dimineata, micilor gradinari! Cum va sim titi astazi? Haideti sa rostim impreuna pentru inceput poezioara care in fiecare dimineata ne bine dispune, ne ajuta sa ne simtim mai bine pe tot parcursul zilei: “In fiecare dimineata S-avem gandul bun pe fata. Catre soare sa privim Iubire sa daruim De gand rau sa ne ferim S-adunam doar bucurie Si-n lume sa o raspandim. Si-atunci orisice copil, In fiecare dimineata Are gandul bun pe fata” In continuare vom complecta calendarul naturii, vom stabilii data, ziua, luna, anotimpul in care ne aflam si vremea. Le voi adresa copiilor cateva intrebari referitoare la ceea ce este un gradinar, ce face, unde si cu ce unelte lucreaza el dupa care ii voi transforma pe copii in mici gradinari cu ajutorul unor coifuri pentru a putea trece la indeplinirea sarcinilor de la centrele de interes. Se prezinta copiilor centrele de lucru: ALA: Stiinta: “ Sa plantam seminte de flori”- copiii au sarcina de a planta in pamant seminte de diferite flori de primavara.
Arta: “ Tablou cu flori de primavara”- copiii au sarcina de a colora florile de primavara respectand cifra si culoarea indicata. Biblioteca: “ Sa gasim uneltele gradinarului”- copiii au sarcina de a alege doar jetoanele pe care sunt reprezentate uneltele gradinarului. Dupa ce copiii au indeplinit sarcinile de la centrele de lucru are loc Turul Galeriei. In continuare se introduce un moment de tranzitie: poezia dinaintea mi cului dejun. Rutine: deprinderi de igiena si autoservire- copiii servesc micul dejun. Printr-un moment de tranzitie se face trecerea la activitatile pe domenii experientiale: “ Infloresc gradinile”. ADE: DS: ( Activitate matematica):Joc didactic: “ Vine primavara in gradina noastra” DEC: ( Activitate practica): “ Copacul inflorit” Programul zilei se incheie prin prezentarea dramatizarii “ vine, vine primavara!” Voi face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea pe parcursul intregii zile si ii voi recompensa pe copii.
Demersul didactic
Nr. Crt. 1.
2.
Evenimentul didactic Moment organizatoric
Continutul stiintific
Se creeaza conditiile psiho- pedagogice necesare desfasrarii activitatii in conditii bune: - aerisirea salii de grupa - aranjarea materialelor in centrele de interes - introducerea copiilor in sala de grupa Captarea atentie Surpriza va consta intr-un cosulet plin cu flori de primavara ( narcise, ghicei, lalele, panselute, viorele) primite de la un gradinar.
Strategii didactice
Intalnirea de dimineata
conversatia
Elementul surpriza
Explicatia
3.
Anuntarea temei Gradinarul care ne-a trimis acest cos cu si a obiectivelor flori de primavara doreste sa ne ajute sa decoram gradina noastra cat mai frumos,dar acest lucru va fi posibil doar prin rezolvarea
Evaluare
Conversatia explicatia
Sesizarea atentiei copiilor
4.
5.
6.
Reactualizarea cunostintelor
Prezentarea materialului stimul
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
cerintelor din plicul de langa florile de primavara. Voi intreba copiii in ce anotimp ne aflam, ce se intampla in natura in acest anotimp si ce flori de primavara cunosc. In cos copiii vou descoperii flori de primavara ( ghiocel, lalea, viorea, panseluta, narcisa), un plic cu cerinte, un plic cu fluturi. - Ce flori de primavara sunt? - Ce culoare au ele? - Ce culoare are tulpina lor? ADE: Domeniul stiinta si domeniul estetic si creativ. Activitatea va incepe cu o plimbare prin grupa odata cu intonarea cantecului “ Infloresc gradinile”. Ne vom opri langa gradina noastra si ii voi ruga pe copii sa se aseze imaginindu-si ca se aseaza pe iarba moale din gradina. Ii anunt pe copii ca vom incerca impreuna sa decoram gradina cu ajutorul florilor trimise de gradinar. Voi scoate plicul cu cerinte, iar copiii vor asculta cu atentie incercand sa rezolve corect cerintele.
Conversatia
Evaluarea frontala/ orala
Explicatia
Conversatia Problematizarea
Observarea
Conversatia
Exercitiul
Observarea comportamentului
- Pentru inceput va trebui sa grupam florile dupa culoare in cele 4 pahare colorate: rosu, galben,alb si mov. - Dupa ce le grupam dupa culoare trebuie sa le grupam dupa forma: lalele, ghiocei, narcise, panselute, viorele. - Haideti acum sa le plantam in gradina in straturi. - Cate grupe de flori avem? - Avem 5 grupe de flori si avem nevoie de 5 straturi. - In partea dreapta a fantanii plantam 6 viorele. - In partea stanga a fantanii plantam 8 narcise. - Langa narcise plantam cu 1 mai putini ghiocei: 7 ghiocei. - Langa viorele plantam cu 3 mai multe lalele: 9 lalele. - Langa ghiocei plantam 10 panselute. Acuma k am plantat si florile in gradina nu mai lipseste nimic si haideti sa denumim ot ceea ce vedem si sa numaram. In imp ce numaram asezam langa fiecare obiect cifra corespunzatoare. Fantana- 1
Jocul
Problematizarea
Exercitiul
Berze- 2 …… Panselute- 10 -Haideti acum sa punem semnele “ <,=,>” intre straturile cu flori. In cos se mai afla un plic in care am gasit fluturi pe care este scrisa cate o cifra.Ii rog pe copii sa isi ia fiecare un fluture si sa recunoasca cifra, dupa care vin pe rand si aseaza cifrele in ordine crescatoare, apoi descrescatoare pe tabla cu buzunare. -Ii rog pe copii sa inchida ochii timp in care scot un fluture din tabla c buzunare si ii intreb al catelea fluture a zburat?(3x) - In continuare descompunem cifra de pe fluturasii care au zburat si verificam daca cifra respectiva este para sau impara. In continuare vor rezolva probleme de scadere si adunare.
7.
Obtinerea performantei
Trecerea de la activitatea matematica la activitatea artistico- plastica se va face prin observarea gradinii si identificarea unui trunchi de copac caruia ii lipsesc crengile
Exercitiul
8.
Demonstrarea si explicarea temei
inflorite. Le spun copiilor ca impreuna vom incerca sa ajutam copacul sa-I creasca crengile si sa infloreasca asa cum infloresc toti copacii in anotimpul primavara. Fiecare copil va primi cate o creanga de copac pe care vor lipi hartie creponata mototolita de culoarea roz, verde si alba. Pentru inceput trebuie rupta o bucatica de Demonstratia hartie creponata pe care mototolim si o lipim cu aracet pe creanga de copac. Explicatia Mototolirea
10.
11.
Distribuirea materialului. Executarea lucrarii de catre copii
Incheierea
Voi distribui materialul necesar pentru realizarea lucrarii. Dupa ce am terminat de impartit materialele le cer copiilor sa-mi denumeasca instrumentele de pe masa. Inainte de a incepe munca pregatim manutele pentru efort:ne spalam pe manute, stergem fiecare degetel, inchidem si deschidem pumnii, scuturam manutele. Le doresc spor la treaba! In timp ce copiii lucreaza ii urmaresc, trecand pe la masa fiecaruia si jutandu-I acolo unde este nevoie. Vi anunta cu cateva minute inainte ca
exercitiul
individual
Exercitiul
aprecierea
activitatii
trebuie sa-si incheie lucrarile. In timp ce vom aseza fiecare creanga in trunchiul de copac vom intona cantecelul “ Copacelul din gradina”, vom aseza copacelul in gradina noastra, voi aprecia copiii pentru munca la activitate si ii voi recompensa.
Acordarea recompenselor