PROIECT DIDACTIC DATA: 24.09.2012 ŞCOALA: LICEUL TEHNOLOGIC MĂNECIU – UNGURENI CLASA : a X-a PROFESOR: TERZEA ELENA SIMONA DISCIPLINĂ: PSIHOLOGIE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Procesele psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţii TITLUL LECŢIEI: Definirea psihologiei. Principalele momente în evoluţia psihologiei ca stiinţă. DURATĂ: 50 minute CONŢINUT TEMATIC: 1.1. Definirea psihologiei 1.2. Principalele momente în evoluţia psihologiei ca stiinţă COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 Să definească noţiunea de psihologie; O2 Să enumere instrumentele folosite în psihologie; O3 Să prezinte procesele psihice mentale; O4 Să cunoască momentele evoluţiei psihologiei;
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia didactică, expunerea, conversaţia, observaţia sistemică şi idependentă, dezbaterea, execiţiul, descrierea, reflecţia personală, activitatea independentă. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: tablă, cretă, manual. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală. BIBLIOGRAFIE : -
-
DOINA-OLGA ŞTEFĂNESCU;ELENA BĂLAN,CRISTINA ŞTEFAN :”PSIHOLOGIE”- manual pentru clasa a X-a”, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2004; ELENA LUPEA, VICTOR BRATU: „PSIHOLOGIE”- manual pentru clasa a X-a, Ed. Corvin, 2005.
SCENARIU DIDACTIC NR.
EVENIMENTELE INSTRUIRII
CRT.
OBIECTIVE
TIMP
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
OPERAŢIONALE
METODE ŞI
OBSERVAŢII
PROCEDEE 2 min
- Înregistrarea absenţilor, asigurarea - Conversaţia ordinii
şi
disciplinei,
pregătirea
materialelor; 1
MOMENTUL ORGANIZATORIC
- Se pregateste materialul didactic
-
pentru lecţie;
-
- Se verifică existenţa cretei şi a buretelui. 2
CAPTAREA ATENŢIEI
-
5 min
- Elevilor li se prezintă un citat al - Conversaţia celebrului
Xenofon
pentru
a se - Dezbaterea
observa conceptele psihologice; ,,Omul care se cunoaste stie ce e folositor, deosebeste ceea ce poate face de ceea ce nu poate, lucreaza ce-i sta in putinta, face rost de cele de trebuinta si traieste fericit,ferindu-se
-
de ce este peste puterile lui,inlaturand greselile si nenoricirea. Dimpotriva, cel care nu se cunoaste,ci se inseala asupra valorii sale, zace in aceeasi necunostinta de oameni si de lucruri omenesti, nu stie nici ce-i trebuie nici ce face ,nici de ce oameni se slujeste,ci se înşeală asupra tuturor lucrurilor, lasa sa-i scape binele şi da de nenorociri” Se creeaza o discuţie pe marginea 3 min
COMUNICAREA SUBIECTULUI 3
ŞI A OBIECTIVELOR LECŢIEI
4
PREDAREA PROPRIU – ZISĂ A
citatului dat. Profesorul le
elevilor - Expunerea
-
subiectul lecţiei ce urmează să fie studiată
NOULUI CONŢINUT
prezintă
O1
20 min
precum
şi
obiectivele
urmărite. Se vor analiza urmǎtoarele aspecte - explicaţia relevante pentru tema în cauzǎ : - conversaţia - observaţia
Ce este psihologia? Explicarea
termenului
psihologie:
- dezbaterea
psiho - logos Psihologia
- descoperirea
reprezintă
studierea
-
ştiinţifică a faptelor psihice, respectiv a
proceselor
mentale
şi
comportamentale. De ce putem spune ca psihologia este O2
o ştiinţă ? Fiindcă foloseşte instrumente. Se prezintă instrumentele folosite în psihologie :
observaţie,
descrierea,
experimentul. O3
Se
prezintă
de
către
porfesor
clasificare şi principalele procese mentale studiate de psihologie(anexa 1).
Elevii
notează
informaţiile
comunicate de către porfesor. Profesorul propune notarea de către O4
elevi a principalelor momente din evoluţia psihologiei. Se prezintă şi o scurtă caracterizare a lor.
10 min
Elevilor li se prezintă pentru rezolvare fisa
5
EVALUAREA
de
evaluare
cu
caracter
-exerciţiul;
-
-problematizarea ;
independent. In timpul propus este
-
necesar va elevii să răspundă corect la cel putin 2 din cele 3 întrebări existente la fiecare punct(anexa 3). 5 min
Profesor împreună cu elevii vor - Conversaţia
-
răspunde la toate întrebările existente - Explicaţia VERIFICARE EVALUĂRII
-
în fişa de evaluare. Astfel elevii vor afla care dintre răspunsuri sunt corect 5 min
6
TEMA PENTRU ACASĂ
-
şi care nu. Elevilor li se face cunoscută tema - Descrierea pentru acasă.(anexa 2)
- Expunerea
-
ANEXA 1 SCHEMA LECŢIEI Termenul de psihologie vine din cuvintele greceşti “psyche” care înseamnă suflet, şi “logos” care înseamnă studiere, ştiinţă. Dacă am spune că psihologia este ştiinţa despre suflet sau cunoaşterea sufletului omenesc, nu am afla mare lucru deoarece termenul “suflet” este suficient de vag ca să nu poată fi cu uşurinţă integrat în unei ştiinţe specifice. Definiţie: Psihologia reprezintă studierea ştiinţifică a faptelor psihice, respectiv a proceselor mentale şi a comportamentelor. Studierea ştiinţifică presupune folosirea instrumentelor domeniului: observaţia, descrierea, experimentul, informaţii obţinute urmând a fi sintetizate pentru a construi modele teoretice explicative. Procesele mentale studiate de psihologie sunt legate de gândire, limbaj, memorie, motivaţie, afectivitate, de comportament observabile sau neobservabile, elemente a căror analiză conduce la o mai bună înţelegere a lor. Acestea se mai numesc şi funcţii psihice. Procesele mentale se clasifică în două categorii: Procese mentale elementare – deservesc o singură funcţie (de exemplu, atenţia are ca rol asigurarea prelucrării selective a informaţiei relevante la un moment dat); Procese mentale de sinteză – reunesc mai multe procese elementare (de exemplu, conştiinţa implică funcţionarea coordonată a proceselor mentale elementare de cunoaştere).
Principalele momente în evoluţia psihologiei ca stiinţă Evolutia psihologiei stiintifice cuprinde : 1.Psihologia clasica a) asociationismul sustine primatul partii asupra intregului, astfel viata psihica este o simpla de senzatii, iar pe baza legilor asociatiei seformeaza perceptiile,reprezentarile si gandirile b) gestaltismul provine din cuvantul german gestalt si sustine primatul intregului asupra partii. Astfel psihicul nu este aglomerat de procese in sine,ci un ansamblu organizat la niveluri diferite decomplexitate c) introspectionismul considera ca obiectul psihologiei este constiinta inteleasa ca o lume interna,inchisa ,aceasta putand fi investigata numaicu ajutorul metodei introspectiei d) behaviorismul provine din cuvantul englez behavior si apare careactie la curentul introspectionist.Fondatorul curentului ,John Watson considera constiinta o fictiune sustinand ca singura realitate psihologicaautentica este comportamentul. e) psihanaliza apare ca reactie la psihologia introspectionista. Obiectulde studiu al psihanalizei este inconstientul. Varianta revizuita estenumita neopsihanaliza. f) psihologia actiunii si a conduitei reprezinta doua variante ale principiului dependentei continuturilor proceselor psihice interne deactiunile externe ale omului cu realitatea concreta . Obiectul psihologiei este extins de la studiul functiilor si proceselor psihice izolate la actiunile complexe orientate spre scop .
2. Psihologia contemporana este determinata de revolutia produsa , in plan metodologic , de teoria generala a sistemelor in 1947-1948 . Realitatea esteabordata dintr-un punct de vedere integrativ-sistematic si informational. Psihologia contemporană este ştiinţa despre realitatea psihocomportamentală, ca unitate contradictorie şi dinamică a laturii,subiective, interne (percepţii, reprezentari, gândire, etc.) şi a laturii externe(reacţii, acţiuni, activităţii).
Anexa 3
Nume__________________ Clasa__________
FIŞA DE LUCRU I.
Evaluaţi corectitudinea următoarelor enunţuri utilizând distincţia adevarat(A) sau fals (F): A) Termenul de psihologie vine din cuvintele greceşti “psyche” care înseamnă suflet, şi “logos” care înseamnă studiere, ştiinţă. ( A / F) B) Psihologia reprezintă studierea ştiinţifică a faptelor psihice, respectiv a proceselor mentale şi a comportamentelor. ( A / F) C) Observaţia şi exeperimentul sunt porcese mentale elementare. ( A / F)
II.
Alegeti răspunsul corect: A)
Procesele mentale care deservesc o singură funcţie sunt: a) procesele mentale de sinteză; b) procese mentale elementare; c) descrierea, experimentul.
B)
Inconstientul este obiectul de studiu al: a) behaviorismului; b) introspectionismului c) psihanalizei.
C)
Provine din cuvântul englezesc behavior şi apare ca reacţie la curentul introspectionist: a) behaviorismul; b) asociationismul; c) introspectionismul.
BAREM DE CORECTARE
Se acorda 1 punct din oficiu I A) Adevarat – 1.5 puncte B) Adevarat – 1.5 puncte C) Fals – 1.5 puncte II A) Raspuns corect b – 1.5 puncte B)
Raspuns corect c – 1.5 puncte
C)
Raspuns corect a – 1.5 puncte
ANEXA 2
TEMA PENTRU ACASĂ
1. Prezentati din punctul vostru de vedere ce rol are psihologia în viaţa de zi cu zi.